Książki
Strona główna > Publikacje > Książki

Imprezy masowe – organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki
Celem publikacji jest zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie organizacji i zarządzania bezpieczeństwem imprez masowych oraz innych wydarzeń z udziałem dużej liczby uczestników. W formie poradnika krok po kroku przedstawia proces planowania, przygotowania, prowadzenia oraz podsumowania imprezy.
Autorzy, w oparciu o swoje doświadczenia, przedstawiają najlepsze praktyki dotyczące imprez sportowych, w tym: meczów piłkarskich, imprez motorowych, biegowych i pikników rodzinnych, koncertów, festiwali, targów, konferencji i kongresów, a także imprez religijnych oraz wydarzeń artystycznych.

Zabezpieczenia techniczno-ochronne zakładów karnych i aresztów śledczych
Opracowanie zawiera przegląd istniejących rozwiązań w zakresie zabezpieczeń techniczno-ochronnych, środków alarmowania i łączności oraz najnowsze trendy i koncepcje w ochronie zakładów karnych oraz aresztów śledczych. Ze względu na charakter i realizowane funkcje zabezpieczenie jednostek penitencjarnych różni się od ochrony innych obiektów i pomieszczeń.
Nieznajomość tych różnic prowadzi w konsekwencji do problemów na linii projektant – inwestor – wykonawca – inwestor. Poradnik ma na celu przybliżyć czytelnikowi wymagania funkcjonalne stawiane przed zabezpieczeniami, co w założeniu autora ma zminimalizować błędy koncepcyjne i instalatorskie w inwestycjach realizowanych przez Służbę Więzienną.

Bezpieczeństwo społeczności lokalnych. Programy prewencyjne w systemie bezpieczeństwa
Książka ma na celu ukazanie złożoności oraz interdyscyplinarności procesu zarządzania bezpieczeństwem na poziomie samorządu lokalnego.
Autorzy porządkują oraz charakteryzują zagadnienia dotyczące podstaw prawnych funkcjonowania organów samorządu lokalnego w zakresie bezpieczeństwa i profilaktyki, uzupełniając zebraną wiedzę o treści dotyczące realizacji ustawowo nałożonych zadań, tych stałych, jak również doraźnych wynikających z lokalnej specyfiki i zagrożeń.
Zawarte w niej treści wskazują kierunki postępowania w trakcie procesu budowy projektowych rozwiązań pozwalających na ograniczenie przestępczości, integrację sił i środków obecnych na terenie działania jednostki samorządu terytorialnego, ale również na opracowanie dostosowanych do potrzeb konkretnych rozwiązań.

„Kryminologia”, P. Łabuz, I. Malinowska M. Michalski, Difin, Warszawa 2020
Publikacja uwzględnia zakres wiedzy w ramach programów dydaktycznych wydziałów prawa, administracji i nauk o bezpieczeństwie. Autorami poszczególnych tekstów są doświadczeni praktycy i naukowcy z danej dziedziny naukowej. Struktura książki różni się nieco od powszechnie przyjętych układów w innych publikacjach.
Obszernie bowiem uwzględniono statystykę kryminalną w Polsce, przestępstwa z nienawiści, podkultury przestępcze, profil sprawców i ofiar przestępstw rozbójniczych, przestępczość nieletnich, zabójstwa w afekcie, handel ludźmi, formy zachowań, przestępstwa godzące w interesy ekonomiczne spółek Skarbu Państwa oraz przeciwdziałanie im i ich zwalczanie, terroryzm, cyberprzestępczość, przestępstwa cudzoziemców, a także zagadnienia związane z ochroną osób i mienia, prewencję kryminalną czy też czynności operacyjno-rozpoznawcze w nauce kryminologii i feminizację przestępczości.