Z przyjemnością informujemy, że poszerzamy zakres naszych usług.
Akredytacja Akademii Pożarniczej
Nasza firma znalazła się na liście podmiotów szkoleniowych zweryfikowanych przez Akademię Pożarniczą. W związku z tym poszerzyliśmy ofertę naszych usług szkoleniowych z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej o szkolenia wymagające akredytacji Akademii Pożarniczej.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej
Z dniem 1 stycznia 2025 roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która wprowadza szereg obowiązków mających na celu stworzenie kompleksowego systemu ochrony w czasie pokoju oraz w warunkach kryzysowych i wojennych. Zgodnie z nowymi przepisami więcej obowiązków w zakresie bezpieczeństwa publicznego spoczywa na barkach samorządów.
Do kluczowych zadań wynikających z przepisów ustawy należą m.in.:
- wykrywanie, identyfikacja i ocena zagrożeń oraz ich ciągłe monitorowanie;
- ostrzeganie mieszkańców;
- organizacyjne i rzeczowe przygotowanie do reagowania w sytuacjach kryzysowych;
- planowanie oraz zapewnienie warunków do ewakuacji ludności;
- ochrona mienia oraz dóbr dziedzictwa kulturowego;
- informowanie rodzin o osobach poszkodowanych, wsparcie w ich identyfikacji;
- organizacja tymczasowego grzebania zmarłych.
Dodatkowo ustawa nakłada obowiązek:
- tworzenia rezerw materiałowych i finansowych na potrzeby ochrony ludności;
- prowadzenia edukacji społecznej w zakresie bezpieczeństwa i reagowania kryzysowego;
- przygotowania procedur transformacji podmiotów ochrony ludności na potrzeby obrony cywilnej;
- zapewnienia ewakuacji ludności, zwierząt, mienia oraz dóbr kultury;
- udzielania pomocy osobom poszkodowanym;
- organizowania oraz koordynowania działań związanych z pomocą humanitarną – zarówno jej przyjmowania, jak i przekazywania.
Szkolenia z ochrony ludności i obrony cywilnej
W związku z tymi zmianami organizowane szkolenia mają na celu przybliżenie wyzwań stojących przed samorządami terytorialnymi. Uczestnicy poznają nowe zadania oraz kompetencje przypisane organom samorządowym w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej – ze szczególnym uwzględnieniem ich funkcjonowania w czasie wprowadzenia stanu wojennego oraz w trakcie konfliktu zbrojnego.
Obowiązkowe szkolenia, o których mowa w ustawie i w rozporządzeniu MSWiA, mogą prowadzić nieliczne podmioty, które weryfikowane są przez Akademię Pożarniczą. Te podmioty muszą speniać wymagania dotyczące posiadanej infrastruktury, kadry szkoleniowców oraz doświadczenie w prowadzeniu podobnych szkoleń.
Nasza firma spenia niezbędne wymogi i może pochwalić się nie tylko wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, ale również szkoleniowcami, którzy swoją wiedzę teoretyczną niejednokrotnie wykorzystują w praktyce, dzięki czemu mogą podzielić się sprawdzonymi metodami działania. Dla uczestników mamy również materiały szkoleniowe i możliwość konsultacji w ramach szkolenia.