„Szpitale polowe w Polsce” to tytuł rozmowy w programie Bezpieczny Biznes w telewizji Biznes24, w której specjalista Instin Sergiusz Parszowski odpowiadał na pytania dotyczące zastępczych miejsc szpitalnych oraz szpitali polowych i tymczasowych.
Plany zastępczych miejsc szpitalnych
W Polsce dokładnie od roku 2012 opracowuje się takie plany organizacji funkcjonowania zastępczych miejsc szpitalnych. Te zastępcze miejsca szpitalne są przygotowywane z myślą przede wszystkim o takich sytuacjach kryzysowych, kiedy liczba osób potrzebujących pomocy przerasta zdecydowanie możliwości naszej codziennej służby zdrowia. Te miejsca przygotowuje się z myślą nie o osobach najciężej chorych czy najciężej rannych, a raczej dla osób, które potrzebują przebywać w tych obiektach szpitalnych, ale ich zdrowiu i życiu bezpośrednio w danym momencie nic bezpośrednio nie zagraża. Albo są to osoby, które oczekują na przyjęcie do bardziej wyspecjalizowanych placówek służby zdrowia.
Szpitale tymczasowe
Wprawdzie zastępcze miejsca szpitalne są opracowywane głównie z myślą o przygotowaniach obronnych, niemniej jednak te same plany często stanowią załączniki do gminnych, powiatowych czy wojewódzkich planów zarządzania kryzysowego. Wydaje się, że przynajmniej część tych obiektów powinna być rozważana nawet w kontekście tworzenia szpitali tymczasowych. Czyli rozumiem słowa tutaj rządzących, że jest to termin (szpitale tymczasowe) dla określenia jakiegoś podmiotu, jakiegoś miejsca bardziej wyspecjalizowanego niż te zastępcze miejsca szpitalne. Niemniej jednak jakaś baza powinna być już wykorzystywana. Dzisiaj słyszymy z ust ministra zdrowia, że dopiero tworzy się koncepcja przygotowywania tych miejsc tymczasowych. To rodzi naturalnie pytanie o to, jaka jest jakość tych planów i dlaczego wydaje się, że w żaden sposób to, co jest już od kilku lat opracowywane, nie jest w tym momencie próby wykorzystywane.
Szpital polowy (tymczasowy) w prywatnej własności
Na utworzenie szpitala polowego (tymczasowego) mogą być wykorzystywane nieruchomości i obiekty prywatne. Zarówno w Polsce, jak i za granicą wielokrotnie takie obiekty jak hale sportowe, centra konferencyjne, kongresowe, ośrodki targowe, ale także hotele, internaty i bursy były wykorzystywane i są wykorzystywane na utworzenie szpitala tymczasowego, ale także jako miejsca dla ewakuowanej ludności. Są to także miejsca zakwaterowania dla służb ratowniczych.
Infrastruktura szpitala polowego (tymczasowego): wymagania techniczne i logistyczne
Miejsce przeznaczone na utworzenie szpitala polowego (tymczasowego) musi posiadać odpowiednią powierzchnię, infrastrukturę, przede wszystkim media, dostęp do wody, przyłącza energetyczne – najlepiej dwa niezależne – telekomunikacyjne, węzły sanitarne i wiele innych miejsc, rozwiązań, udogodnień, które pozwolą przy minimalnej ingerencji w te obiekty jak najszybciej, przy jak najmniejszych kosztach dostosować je do zaistniałych potrzeb.
Zastępcze miejsca szpitalne w prywatnych obiektach
Administracja publiczna jest otwarta na taką pomoc. Warto wspomnieć o Targach Kielce. Prezes Targów Kielce pan Andrzej Mochoń poinformował o tym, że w razie potrzeby oni się zgłaszają i są gotowi współpracować z administracją publiczną, żeby ich obiekt był wykorzystywany na dodatkowe miejsca szpitalne. We wczorajszym komunikacie wojewody świętokrzyskiego poinformowano, że najprawdopodobniej właśnie na Targach Kielce takie miejsca szpitalne będą tworzone.
Kto zarządza obiektem przeznaczonym na szpital polowy (tymczasowy)
Jeżeli chodzi o udzielanie świadczeń zdrowotnych, świadczeń medycznych, to tutaj bez wątpienia administrator, zarządca obiektu nie będzie za to odpowiadał. To jest przede wszystkim zadanie służby zdrowia, szpitali, podmiotów leczniczych, które będą się opiekować czy będą zarządzać pod kątem medycznym takimi miejscami. Natomiast kwestie szeroko rozumianej logistyki, czyli utrzymania mediów, zapewnienia zakwaterowania, sprzętu do zakwaterowania czy wyżywienia, odbiór odpadów, pralnie – tego typu kwestie – to już będą przede wszystkim kwestie umowne pomiędzy zarządcą obiektu a administracją publiczną.